آشنایی با مرکز تجاری‌سازی کارولینای شمالی

دانشگاه کارولینای شمالی نخستین دانشگاه دولتی در تاریخ ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای ۱۷ دانشکده و مؤسسه زیر مجموعه و حدود ۱۵۰۰۰ دانشجو می‌باشد. نشریه آموزش عالی تایمز لندن در رتبه بندی ۲۰۱۱ - ۲۰۱۲ دانشگاه‌های جهان، رتبه ۵۵ را به این دانشگاه تخصیص داده است. مرکز توسعه تکنولوژی و کسب و کارهای کوچک (Small Business and Technology Development Center (SBTDC) به‌عنوان شعبه خدمات مشاوره تجارت و فناوری دانشگاه کارولینای شمالی برای رشد و توسعه فعالیت‌های کسب و کار در حوزه تأمین منابع در این منطقه فعال است. متخصصان حرفه‌ای این مرکز در قالب پروژه‌های دانشگاه کارولینای شمالی فعالیت نموده و با ایالات متحده مشارکت دارند. مدیریت کسب و کارهای کوچک، این مرکز را به سازمانی بی‌همتا و ارزشمند در توسعه اقتصادی ایالت کارولینا تبدیل کرده است.
موضوعات مقاله : کاربردی
تاریخچه:
تاسیس مرکز SBTDC در سال ۱۹۸۴ توسط هیات مدیره دانشگاه کارولینا به عنوان یک پروژه درون سازمانی تصویب شد. این مرکز توسط ایالت کارولینای شمالی مدیریت شده (تیم مدیریتی در راولی مرکز ایالت می‌باشند) و ۱۷ دفتر زیر مجموعه سیستم دانشگاه را هدایت می‌نماید. خدمات ارائه شده در سطح ایالت در قالب ۱۰ مرکز منطقه‌ای ارائه می‌شود که هر کدام از آن‌ها توسط یک یا چند دانشکده، میزبانی می‌شوند.
فلسفه وجودی:
مرکز توسعه تکنولوژی و کسب و کارهای کوچک متعهد است که نسبت به تامین دانش، آموزش و دیگر منابع حمایتی، جهت توانمندسازی کسب و کارهای کوچک و متوسط و تربیت کارآفرینان و رهبران بازار ایالتی/ منطقه‌ای، در مسیر نوآوری و موفقیت اقدام نماید. با استفاده از تخصص و مهارت کارمندان در ۱۷ دفتر مرتبط با دانشگاه، این مرکز قادر است که به پایگاه‌های مختلف کاربران سرویس داده و نقش حمایتی خود را در راستای پوشش نیازمندی‌های متغیر آنان ایفا نماید.

خدمات قابل ارائه:
کار‌شناسان مجرب مرکز در زمینه مسائل متعدد کسب و کار، نحوه تعامل و رقابت در بازار، مشاوره‌های زیر را به کارافرینان و صاحبان مشاغل ارائه می‌نمایند:
حمایت مالی
مرکز SBTDC سرمایه‌ای برای ارائه تسهیلات مالی ندارد بلکه به ارائه مشاوره جهت شناسابی و بهره گیری از موارد زیر می‌پردازد:
تسهیلات رایج بانکی.
تسهیلات حمایتی اداره صنایع کوچک.
تسهیلات تجاری سازی و تحقیق و توسعه فدرال.
تامین مالی صادرات بین الملل توسط بانک صادرات – واردات.
مشاوره حسابرسی و حسابداری
کار‌شناسان مرکز جهت ارزیابی عملکرد مالی و شناسایی فرصت‌های موجود جهت افزایش درآمد خالص کسب و کار، خدمات ذیل را ارائه می‌دهند:
آشنایی سازمان با داده‌ها و گزارشهای مالی.
تحلیل درامد‌ها و هزینه‌ها.
شناسایی حوزه‌های دارای مشکل.
تهیه برنامه بهبود و پروژه‌های مالی.
خدمات بازاریابی
ارائه مشاوره در زمینه‌های:
رصد بازار (فرصتهای فروش منطقه‌ای، ایالتی و ملی).
معرفی محصولات مورد نیاز بازار.
فرصت‌های صادرات بین المللی.
عوامل داخلی و خارجی موثر بر بازار موجود.
مشاوره مدیریت و برنامه ریزی راهبردی
تدوین و جاری سازی استراتژی‌های سازمان شامل گردآوری داده‌ها و اطلاعات، تدوین طرح‌های مدیریتی اثربخش، تبدیل استراتژی‌ها به فعالیت‌های اجرایی، پایش و اندازه گیری عملکرد.
رسیدگی به نیازهای کوتاه مدت.
طراحی و بهبود محصولات و خدمات جدید.
تغییر جهت در راستای کسب و کار بلند مدت.
برنامه ریزی برای موفقیت تیم مدیریت ارشد سازمان.
مشاوره مدیریت عملکرد و منابع انسانی
تقویت مهارت‌های رهبری و مدیریتی
آموزش و توسعه نیروی انسانی
افزایش ارتباطات و مهارت‌های تیمی

شرکای تجاری و نهادهای مرتبط:
مجموعه دانشگاه کارولینای شمالی:
متخصصان مجرب این مرکز در قالب‌های پروژه‌های مشترک با کار‌شناسان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه کارولینای شمالی، مشغول به فعالیت می‌باشند. بدین ترتیب کلیه ۱۷دانشکده تشکیل دهنده سیستم دانشگاه ایالت کارولینا، در برنامه‌های مرکز SBTDC مشارکت داشته، مکان اداری شعبه اصلی ان‌ها در ایالت کارولینا بوده و کارمندان آن‌ها کارمندان ایالت محسوب می‌شوند. در این راستا تامین اعتبارکلیه هزینه‌های پرسنلی به‌عهده بودجه ایالتی قرار دارد. البته اعتبار مورد نیاز توسط جوایز فدرال و سایر قرارداد‌ها و کمک‌های دولتی نیز حمایت می‌شود.
بانک صادرات- واردات ایالات متحده:
از سال ۱۹۹۷ SBTDC، شریک ایالت در بانک صادرات- واردات ایالات متحده شده است که باعث شده نقش این مرکز در ایالت به عنوان منبع اصلی تامین مالی، جهت صادرات بین المللی تقویت گردد. این مرکز از طریق ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم به شرکت‌هایی که قصد تجارت با خارج از کشور را دارند، برنامه‌های تامین مالی صادرات را برای جامعه کسب و کار ایالت در دسترس قرار می‌دهد.
برخی خدمات ارائه شده توسط بانک صادرات واردات به شرح زیر می‌باشند:
تضمین سرمایه در گردش (پوشش ۹۰% اصل و سود وام‌های اعطایی به شرکت‌های کسب و کار کوچک و متوسط جهت تولید یا خرید محصولات و خدمات امریکایی به منظور صادرات)
بیمه اعتبار صادرات
تضمین وام‌های خریداران خارجی محصولات امریکایی (پوشش ۱۰۰ درصد اصل و بهره در مقابل ریسک‌های سیاسی و و تجاری عدم پرداخت)
اداره صنایع کوچک:
این مرکز از سال ۱۹۸۴ نماینده ایالت کارولینای شمالی در اداره صنایع کوچک ایالات متحده (SBA) تحت عنوان مرکز توسعه صنایع کوچک (SBDC) می‌باشد. خدمات اداره صنایع کوچک ایالات متحده در حوزه‌های مالی، بازاریابی، تولید، مهندسی، فنی و مطالعات امکان سنجی است. این خدمات در کلیه ۵۰ ایالت امریکا به صورت رایگان به صاحبان مشاغل و کارافرینان ارائه می‌گردد. همچنین صنایع کوچک می‌توانند در صورت نیاز از خدمات آموزشی مورد نیاز با هزینه بسیار پایین بهره‌مند شوند.
آژانس تدارکات وزارت دفاع:
برنامه خدمات فنی و تدارکات ملی (PTAC) وزارت دفاع در کارولینای شمالی از سال۱۹۸۶ توسط مرکز sbtdc هدایت می‌شود. وزارت دفاع در این برنامه، سالانه ۴۱۴. ۰۰۰ دلار برای همکاری‌های مرتبط با تامین نیازمندی‌های دولتی تامین اعتبار می‌نماید. در برنامه PTAC، مرکز sbtdc به ارائه مشاوره به فناوران و کسب و کارهای کوچک، جهت ایجاد ارتباط با مدیران برنامه ریزی پنتاگون و پیمانکارن اصلی صنعت جهت تبادل محصولات و خدمات (خرید دولتی) می‌پردازد.
شبکه مراکز توسعه کسب و کارهای کوچک آمریکا:
SBTDC به عنوان نماینده معتبر این شبکه، به ارائه نیازهای مخاطبان خود شامل ترویج، اطلاع رسانی، حمایت، و بهبود مستمر شبکه SBDC (شامل ارائه همکاریهای آموزشی جهت تقویت مهارتهای مدیریتی مرتبط) می‌پردازد.
دپارتمان بازرگانی کارولینای شمالی:
به منظور ارتباط با کسب و کارهای کوچک و متوسط و کمک به رشد و توسعه آن‌ها در قالب طرح تقویت صنایع (Biz Boost Program)، مرکز SBTDC با هفت شرکت تضامنی توسعه تجاری منطقه‌ای، دپارتمان تجارت کارولینای شمالی، کالج‌های محلی و هیات توسعه نیروهای کار همکاری می‌نماید.
در این راستا دانشگاه Gardner-Webb (GWU) با دفتر منطقه‌ای این مرکز برای ارائه فضا و امکانات به کسب و کارهای کوچک در دو استان Cleveland و Rutherford از ایالت کارولینا همکاری می‌کند.
هدف طرح تقویت صنایع، کمک به صنایع جهت حفظ وضعیت موجود و پیشرفت‌های آتی از طریق تخصیص منابع بیشتر و مشارکت‌های سودمند شامل: گسترش بازار و یافتن مشتریان جدید، بهبود گزینه‌های تامین اعتبار، بهبود عملکرد کارکنان در شرایط عدم اطمینان و در ‌‌نهایت آماده سازی صنایع برای آینده می‌باشد.
ساختار سازمانی:
این مرکز حدود ۸۰ نفر پرسنل تمام وقت شامل چندین مدیر ارشد، سرپرست و متخصص دارد. همچنین سالاته با صد‌ها دانشجو و فارغ التحصیل در رشته‌های حقوق، بازرگانی و... همکاری می‌کند.
تیم مشاور مرکز شامل یک هیات مشاور ایالتی و ده هیات مشاور منطقه‌ای می‌باشد. هیات مشاور ایالتی شامل ۱۰ مدیر مشاور منطقه‌ای و ۱۵- ۲۰ نماینده با تجربه بازرگانی و توسعه تجاری است. در حقیقت هر یک از ۱۰ مرکز منطقه‌ای یک هیات مشاور دارند که اعضای آن توسط روسای شرکت‌های زیر شاخه سیستم دانشگاه تعیین می‌شوند. و روسای هیاتهای منطقه‌ای در هیات مشاور مرکزی SBTDC حق عضویت دارند.
وظایف تیم مشاور به شرح ذیل می‌باشد:
ارتباط مرکز با کسب و کارهای کوچک و متوسط
بهبود برنامه‌ها و خدمات
آموزش ایالتی و ذینفعان منطقه‌ای
دفاع از حقوق جامعه تجاری
نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha
اطلاعات مقاله
تاریخ مقاله ۱۳۹۰/۰۸/۲۳
تعداد بازدید مقاله ۴۲۹۱
تعداد رای : ۰